نورپردازی فروشگاهی
07
اردیبهشت

تاثیر نور بر میزان فروش

بین این که یک چیزی را فقط بشنوید یا آن را با مدارک و ادله برایتان اثبات کنند، تفاوت زیادی وجود دارد. وقتی به شما گفته می‌شود تاثیر نورپردازی بر میزان فروش زیاد است، قبول کردن آن چندان سخت نیست. قطعا برای همه ما روشن است که عملکرد دو فروشگاه مشابه با نورپردازی‌های متفاوت، یکی خوب و دیگری ضعیف، با هم تفاوت‌های زیادی خواهند داشت. اما اگر به شما بگوییم تحقیقی علمی ثابت کرده است که تفاوت نورپردازی فروشگاه موجب اختلاف ۱۲ درصدی در فروش فروشگاه می‌شود، آنگاه این موضوع برای شما از بحثی بدیهی به واقعیتی علمی می‌شود که رد کردن آن غیر ممکن است.

عوامل زیادی در رابطه با فروش یک مجموعه تاثیرگذارند. تبلیغات تلوزیونی، جشنواره‌های تخفیفی، مکان فروشگاه، زمان فصلی، قدرت خرید مردم و فاکتورهای اقتصادی مثل تورم، و حتی آب و هوا. اما نقش تاثیر نورپردازی بر میزان فروش و در آمد فروشگاه در این میان چه جایگاهی دارد؟

مانیش داتا (Munish Datta)، مدیر اجرایی مجموعه فروشگاه‌های M&S که به تازگی سیستم روشنایی تمامی فروشگاه‌ها را به چراغ‌های ال‌ای‌دی تغییر داده معتقد است، سودآوری این چراغ در بحث افزایش فروش بسیار بیشتر از صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه تعمیراتی است که پیش از این به عنوان منافع مالی چراغ‌های ال‌ای‌دی مطرح می‌شدند، اما کماکان لازم است تحقیقاتی در رابطه با تاثیر نورپردازی بر میزان فروش به خصوص پیرامون محصولات روشنایی با CRI بالا انجام شود.